Hamilelikte Spor

12/8/2015 5:48:01 PM 1410 kez okunmuş.

Paylaş!

Hamilelikte Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Spor vücudumuz için her daim faydalı ve gerekli. Gebelikte de durum değişmiyor. Fakat zorlu gebelikler geçiren kişilerin herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Hamilelikte spora başlamak için uygun zaman genelde ilk 3 aydan sonra olarak belirtilir. 

Hamileyken spor yapmanın vücuda ne gibi faydaları var ondan bahsedelim. Öncelikle hamilelik süresince en çok şikayet edilen şey bel ve sırt ağrılarıdır. Bu ağrılardan egzersiz ile kolayca kurtulabilirsiniz. Spor yapmak sizi fiziksel ve ruhsal olarak iyileştireceği gibi uyku sorunlarınızı da düzeltir. Hamilelik boyunca alınan kilolar nedeniyle baş gösteren duruş bozukluklarını düzeltir ve en önemlisi de doğumu kolaylaştırır ve kısaltır. 

Egzersizin azımsanmayacak bir başka etkisi ise doğum sonrası oluşan vücuttaki deformasyonların çabucak toparlanmasını sağlar. Spor yaptığınız süre boyunca kendinize güveniniz artar ve gebelik nedeniyle oluşmuş ödem ve şişlikleri atmanızda da faydalıdır. 

Gebelikte spor yaparken dikkat etmeniz gereken şey, egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerektiğidir. Spora ara vermek, düzensiz şekilde yapmak faydasından çok zarar da verebilir. Düzenli yapılmalı derken hamile olunduğu unutulmamalı gereğinde fazla ağır egzersizlere yönelinmemelidir. Bu nedenle egzersiz sıklığı haftada 3 gün olarak belirlenebilir. 

Spor yaparken hamile kişinin amacı kesinlikle kilo vermek ve yağ yakmak olmamalıdır. Zaten egzersizle birlikte düzenli ve sağlıklı beslenirseniz gereksiz fazla kilolardan da uzak durmuş olursunuz. Yaptığınız egzersizler çok uzun olmamalı, yapan kişide kalpte çarpıntı, nefes darlığı gibi sorunlar oluşturmamalıdır. Günlük olarak yapılan 20-30 dakikalık hafif egzersizler yukarıda saydığımız faydaları zaten sağlayacaktır size. Dilerseniz egzersiz aralarında 5-10 dakika dinlenebilir, nefesinizi rahatlatabilirsiniz. Fakat unutmayın, kendinizi sakatlamamanız için egzersize başlamadan önce mutluka ısınmalı hareketleri yapmalı, egzersizi bitirirken de zamana yayarak bırakmalısınız.