Günlük Cilt Bakımızınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler

12/8/2015 5:55:32 PM 1455 kez okunmuş.

Paylaş!

Cilt Bakımı Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Güzel bir cildin tek anahtarı var o da cilt bakımı. Kadınların en çok önem verdiği konulardan biri olan cilt bakımı, cilt sağlığını korumasının yanı sıra cildin yaşlanmasını da önler, tabii cilt bakımı doğru bir şekilde yapılıyorsa. Bu yazıda size cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken kurallardan bahsedeceğiz. 


Öncelikle cilt bakımınızı doğru yapmanız gereken ilk bilgi ne tip bir cilde sahip olduğunuz. Cilt tipinizi öğrenmek için eczanelerde bazı günler hizmet veren cilt uzmanlarına gidebilirsiniz. Cilt tipinizi öğrendikten sonra kendinize en uygun bakım ürünlerini temin edebilirsiniz. 

Herkesin cildi sorunsuz olacak diye bir kural tabiki yok. Eğer cildinizde sivilce sorunu varsa yapmanız gereken ilk şey kesinlikle sıkmamanız. Dilerseniz sivilce sorununuzla ilgili bir cildiye uzmanıyla da görüşebilirsiniz. 

Makyaj yapmayı sevdiğinizi biliyoruz. Fakat yüzünüzde kullandığınız malzemeleri ne kadar temiz tutuyorsunuz? Özellikle makyaj fırçaları gibi sık kullandığımız ve temizlenmesi zor olan parçaları en az haftada 1 kere mutlaka temizleyin. 

Temiz bir cilde sahip olmak istediğinizi biliyoruz. Fakat çok sık yaptığınız peeling ve maskeler cildinizi temizlemek yerine cildinize zarar veriyor. Bu tip uygulamaları haftada 1 kere yapmanız yeterli. 

Güneşin vücudumuz için faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Fakat güneş ışınlarına fazla marz kalma durumunda cildimizde geri dönüşü mümkün olmayan lekeler ve hasarlar oluşur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında dışarıya çıkmadan önce güneş kremi sürmeyi unutmayın. 

Her ne kadar doğrudan bağlantılı gibi görünmese de beslenme düzenimizde cildimiz üzerinde oldukça etkili. Et ağırlıklı beslenmenin haricinde yeterli miktarda sebze meyve tüketenlerin ciltleri daha sorunsuz olur. Ayrıca her gün, doktorların belirttiği ölçülerde su içmek de gözenekleri açarak hava almalarını sağlar ve böylece daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz. Cilt bakımı yaparken bunları aklınızdan çıkartmayın.